Lake Meridian Triathlon Super Sprint

Age Group Results

August 26, 2012


Results By Raise the Bar Events

Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Female 15 to 19

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      34  MacKenzie Bolton        484    17    1     11:01.1      4:16.0    1     59:40.6      1:23.4    1     27:53.6   1:44:14.7    
Top

Female 20 to 24

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      50  Sarah Baumgardner       435    24    1     12:54.3     11:28.7    1   1:05:11.3      3:00.6    1     33:13.5   2:05:48.4    
Top

Female 25 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       8  Zoe Lefrancois-Hanson   455    26    1      9:05.4      2:42.7    1     49:04.1      2:09.4    1     22:48.7   1:25:50.3    
     2      22  Michelle Wright         479    29    2      9:58.2      3:59.1    2     54:42.4      1:58.6    2     27:17.0   1:37:55.3    
Top

Female 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      12  Jennifer Howe           453    34    2     10:01.8      3:26.6    1     52:09.6      1:37.2    2     25:13.7   1:32:28.9    
     2      21  Mallory Heller          452    30    3     10:32.5      4:21.4    4     55:01.6      1:55.1    3     25:42.5   1:37:33.1    
     3      23  Stella Sebastian        464    32    5     10:48.5      3:09.0    3     54:48.1      1:55.1    4     27:14.6   1:37:55.3    
     4      29  Melissa Strong          470    30    4     10:45.6      2:44.9    2     54:31.7      1:13.7    6     31:55.4   1:41:11.3    
     5      36  Lesley Baker            433    32    7     13:34.3      4:15.6    6   1:01:45.3      1:51.1    1     24:41.6   1:46:07.9    
     6      39  Anna Batorsky           434    30    1      9:51.9      3:59.8    5   1:00:36.0      2:32.1    5     31:01.4   1:48:01.2    
     7      43  Lea Whitehill           478    33    6     13:33.8      4:13.6    7   1:01:48.8      1:50.4    7     32:00.3   1:53:26.9    
Top

Female 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      10  Katie Zech              480    36    1      9:44.6      2:11.0    1     49:30.6      1:21.9    1     24:34.0   1:27:22.1    
     2      17  Kristin Szabadi         472    39    3     10:02.4      3:22.2    2     52:13.9      1:43.4    3     29:22.2   1:36:44.1    
     3      24  Oriana Souers-Dilley    467    35    2     10:01.9      3:26.1    3     54:47.9      2:00.2    2     27:53.6   1:38:09.7    
     4      33  Christina Schofield     463    38    4     11:14.5      3:32.5    4     55:55.1      1:32.2    4     31:53.1   1:44:07.4    
Top

Female 40 to 44

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      31  LeeAnn Densley          442    41    2     12:20.3      3:16.7    1     50:51.0      1:58.9    3     34:15.2   1:42:42.1    
     2      38  Angela Bolton           483    44    3     14:02.5      5:09.3    2     56:24.9      2:55.1    1     28:13.4   1:46:45.2    
     3      40  Karen Watkins           476    40    1      9:25.6      4:56.4    3   1:01:00.5      2:14.6    2     31:58.4   1:49:35.5    
Top

Female 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      18  Gay Gustafson           449    49    1      9:20.2      2:54.2    1     53:29.9      2:05.5    2     29:12.8   1:37:02.6    
     2      30  Tina Garcia             444    45    2     10:50.1      3:28.4    2     56:54.8      1:22.6    1     28:48.3   1:41:24.2    
     3      44  Beth Gilbertson         446    47    3     11:17.7      4:45.2    3   1:02:49.8      2:33.0    3     33:15.4   1:54:41.1    
Top

Female 50 to 54

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      28  Lilia Fannin            482    52    2     11:41.3      3:48.8    1     53:00.4      1:26.9    1     31:04.0   1:41:01.4    
     2      51  Bev Walker              475    50    1      9:50.7      5:57.7    2   1:04:28.7      1:45.6    2     46:30.8   2:08:33.5    
Top

Female 60 to 64

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      25  Janet Guenther          469    62    2     11:33.7      3:10.5    1     50:55.4      4:05.8    2     28:32.9   1:38:18.3    
     2      32  Susan Gehrke            445    61    1      9:43.9      3:51.2    3   1:01:17.5      1:31.4    1     26:18.1   1:42:42.1    
     3      46  Dawn McCaffrey          457    60    3     12:30.9      5:14.2    2   1:00:59.2      2:57.3    3     34:20.1   1:56:01.7    
   DNF     DNF  Andi Bailey             466    60    4     22:39.3     16:20.2                                                              
Top

Male 15 to 19

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      45  Tobin Hansen            451    15    1      8:41.9      3:44.0    1   1:13:07.3      0:53.9    1     28:23.6   1:54:50.7    
Top

Male 20 to 24

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       5  Trevor Goehring         447    21    1      6:44.1      1:38.6    1     45:38.6      0:53.5    1     22:25.8   1:17:20.6    
     2      20  Sergey Adzhigirey       431    23    2     17:36.7      2:45.7    2     48:48.2      0:44.4    2     27:23.1   1:37:18.1    
Top

Male 25 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       3  Jonathan Manthey        456    29    1      7:25.8      1:36.9    1     46:02.4      0:43.3    1     20:22.1   1:16:10.5    
     2       9  James Campbell          438    28    2      8:31.9      2:02.1    3     51:40.2      1:13.0    2     22:27.0   1:25:54.2    
     3      14  Nathaniel Williams      481    26    3     10:50.5      4:58.7    2     50:54.7      4:06.4    3     24:36.6   1:35:26.9    
     4      49  Brandon Trapp           474    27    4     13:22.2      9:35.2    4   1:08:44.4      4:37.9    4     28:17.4   2:04:37.1    
Top

Male 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       7  Channing Heller         485    31    1     10:37.3      3:12.4    1     46:47.0      1:30.3    1     23:15.7   1:25:22.7    
     2      35  Achilles Aguirre        432    33    2     11:29.7      2:47.3    2     58:18.2      1:41.5    2     31:01.9   1:45:18.6    
Top

Male 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Aaron Griffith          448    36    2      8:51.9      2:15.0    1     39:52.5      0:57.3    1     22:46.7   1:14:43.4    
     2       4  Aaron Adelstein         430    36    1      8:27.5      1:49.0    2     42:33.0      1:12.5    2     22:56.3   1:16:58.3    
     3      26  Chris Reinmuth          462    38    3     11:27.8      4:05.9    3     56:11.3      2:16.3    3     25:55.6   1:39:56.9    
     4      47  Meng Yu Che             439    36    4     14:06.9      4:38.4    4   1:07:02.9      1:24.7    4     33:10.5   2:00:23.4    
Top

Male 40 to 44

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       6  Greg Stamper            468    40    1      7:28.2      1:58.5    1     45:30.6      0:42.1    1     23:05.1   1:18:44.5    
     2      11  Michael Decker          441    41    3      9:30.8      2:43.9    2     52:27.3      1:03.8    3     25:33.4   1:31:19.2    
     3      13  Scott Tongue            473    44    2      9:19.6      2:18.7    3     56:30.5      1:14.4    2     23:36.5   1:32:59.7    
     4      48  Jeremy Fellows          488    41    5     13:31.1     11:39.6    4   1:02:01.6      3:33.0    4     31:52.1   2:02:37.4    
     5      52  Jeremy Brautigam        436    43    4     10:24.7      3:34.5    5   1:10:22.5      1:20.0    5     42:54.9   2:08:36.6    
Top

Male 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  Kai Hansen              450    47    1      7:33.2      1:54.2    1     46:01.9      1:22.9    1     19:07.6   1:15:59.8    
     2      15  Albert Chavez           486    45    3     11:35.5      3:26.4    3     55:28.9      2:00.5    2     23:28.0   1:35:59.3    
     3      16  Chris Wendling          477    45    2      8:40.0      3:03.6    2     54:14.2      1:03.8    4     29:33.4   1:36:35.0    
     4      27  Jeff Neely              459    47    4     11:38.4      3:51.5    4     55:31.9      1:09.7    3     28:40.5   1:40:52.0    
Top

Male 50 to 54

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      19  Don Mccandless          458    54    2     12:13.9      2:28.8    1     50:41.4      2:24.8    1     29:14.0   1:37:02.9    
     2      41  Bob Swisher             471    50    1     11:30.5      4:57.3    2     57:23.8      1:55.2    2     34:01.0   1:49:47.8    
Top

Male 55 to 59

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      42  Floyd Clendenen         440    59                      16:15.7    1     58:59.9      3:30.2    1     34:02.0   1:52:47.8    
Top

Male 65 to 69

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      37  Larry Sera              465    66    1      9:59.1      3:40.0    1     59:23.1      1:39.3    1     31:29.8   1:46:11.3