Lake Meridian Triathlon

Age Group Results

August 25, 2013


Results By RTB Events

Super Sprint

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

11

Leila Okazaki

125

12

1

7:21.8

1:04.8

3

55:10.8

0:32.4

1

26:21.4

1:30:31.2

2

12

Kelly Weatherman

143

24

2

10:04.6

3:19.3

2

50:47.2

0:45.9

3

27:26.7

1:32:23.7

3

14

Kathryn O'Neill

127

34

3

11:13.5

2:24.8

1

50:04.4

2:20.9

2

27:03.6

1:33:07.2

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

25

Michelle Petterson

131

26

2

14:17.4

3:09.3

1

53:28.2

1:55.2

2

31:27.3

1:44:17.4

2

28

Erica Lucca

120

28

1

9:49.0

3:00.2

2

1:02:02.5

2:09.1

1

28:15.6

1:45:16.4

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

29

Kellie Manary

122

32

2

11:44.8

3:55.0

2

1:02:29.6

0:32.7

1

27:48.5

1:46:30.6

2

32

Juli Best

103

34

3

13:09.9

3:31.3

1

58:41.5

1:56.5

3

35:50.0

1:53:09.2

3

37

Karen Johnson

119

32

4

13:31.0

4:58.5

3

1:12:59.2

1:50.5

2

28:40.6

2:01:59.8

4

40

Kelly Sovar

139

32

1

9:03.2

8:06.4

4

1:15:27.5

1:37.8

4

40:31.9

2:14:46.8

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

27

Ilenia Elder

113

38

1

13:43.4

2:57.3

1

56:23.5

1:28.0

1

30:31.0

1:45:03.2

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

19

LeeAnn Densley

111

42

1

10:39.4

2:12.1

1

51:07.3

1:19.7

1

32:41.3

1:37:59.8

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

34

Terri Scott

134

46

1

11:52.9

5:01.8

1

1:05:05.9

2:44.7

1

30:13.6

1:54:58.9

2

36

Lisa Buzas

105

47

2

16:23.2

3:38.7

2

1:07:18.4

1:11.4

2

33:02.4

2:01:34.1

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

24

Tina Coffman

106

51

1

9:57.2

2:37.2

1

55:24.9

1:31.1

3

33:43.1

1:43:13.5

2

30

Lilia Fannin

154

53

2

10:59.9

4:47.8

2

56:14.6

1:25.7

2

33:11.0

1:46:39.0

3

33

Teri Wright

145

51

3

14:14.6

3:39.9

3

1:01:25.9

1:33.0

1

32:59.7

1:53:53.1

4

38

Leslie Unruh

142

52

4

17:34.0

3:59.8

4

1:06:03.0

1:32.3

4

43:46.3

2:12:55.4

 

Female 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

23

Carol Smith

137

56

1

11:51.3

3:22.3

1

54:09.2

1:05.5

1

32:38.5

1:43:06.8

 

Female 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

18

Janet Guenther

118

63

2

11:05.4

4:04.9

1

51:08.3

2:25.4

2

29:14.5

1:37:58.5

2

21

Susan Gehrke

117

62

1

9:42.7

4:16.5

2

59:49.2

1:02.0

1

25:52.4

1:40:42.8

 

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Jonathan Manthey

123

30

1

6:54.1

1:17.6

2

42:51.6

0:40.6

1

20:00.5

1:11:44.4

2

2

Brian Falkowski

152

38

2

7:31.2

1:40.9

1

39:37.7

0:32.9

2

22:29.0

1:11:51.7

3

3

Joe Wendler

144

36

3

7:56.9

1:57.0

3

44:50.8

1:03.6

3

25:35.8

1:21:24.1

 

Male 19 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

4

Erik Perry

130

19

1

6:13.6

1:27.0

2

48:18.0

0:38.1

2

26:41.7

1:23:18.4

2

9

Justin Scott

135

19

2

11:30.3

3:37.7

1

48:11.8

1:12.1

1

23:32.1

1:28:04.0

3

41

Spencer Price

133

17

3

12:42.4

5:53.7

3

1:10:08.6

3:06.1

3

54:31.4

2:26:22.2

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

26

Ryan Conwell

155

29

1

11:57.1

3:38.7

1

53:39.0

1:53.7

1

33:52.1

1:45:00.6

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

6

Jeffrey Silbaugh

136

32

1

8:03.3

1:56.1

2

48:44.6

0:46.4

1

24:39.8

1:24:10.2

2

10

Will Lucca

121

34

2

8:32.6

2:28.8

1

48:23.2

1:21.7

2

27:42.5

1:28:28.8

3

20

Mark Ostronic

128

31

3

12:05.4

5:31.5

3

51:52.3

2:04.0

3

28:08.9

1:39:42.1

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

7

Wade Barringer

102

39

1

8:04.2

2:21.7

2

48:36.7

1:19.8

1

25:36.5

1:25:58.9

2

8

Ross Marshal

124

36

2

8:14.6

3:33.1

1

45:03.0

1:05.3

3

28:40.2

1:26:36.2

3

15

Brian Stanhope

140

38

4

12:22.5

4:02.8

3

50:54.2

1:51.9

2

26:18.0

1:35:29.4

4

35

Meng Yu Che

153

37

5

13:57.7

4:00.7

4

1:05:52.9

0:47.5

4

34:27.9

1:59:06.7

5

39

Michael Sovar

138

35

3

10:09.7

7:01.8

5

1:15:27.0

1:36.2

5

40:32.0

2:14:46.7

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

13

Justin Connell

108

41

2

9:25.1

6:25.7

1

48:12.4

1:22.9

1

27:23.3

1:32:49.4

2

16

Steve Everist

114

44

3

10:59.4

3:17.7

2

49:53.2

1:30.8

3

30:23.2

1:36:04.3

3

17

Rob Brooks

104

43

1

7:30.1

2:48.7

3

55:13.4

1:24.8

2

30:12.3

1:37:09.3

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

5

John Colvard

146

52

1

9:19.1

2:14.2

1

46:35.8

0:46.8

1

25:10.7

1:24:06.6

2

22

Mark Parrett

129

52

2

9:58.6

3:04.6

2

54:13.0

2:10.0

2

31:22.8

1:40:49.0

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

31

Roy Conwell

110

62

1

18:21.4

3:49.4

1

52:47.6

1:40.6

1

34:55.5

1:51:34.5

 

Sprint Wave Men

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Drew Magill

294

48

6

12:22.1

1:20.9

 

 

39:22.4

4

20:23.8

1:13:29.2

2

2

Mark Doane

238

38

4

11:20.0

1:10.6

4

39:38.7

0:38.8

6

21:06.4

1:13:54.5

3

3

Trev Dakan

231

44

5

11:23.8

1:09.5

5

40:42.9

0:25.2

5

20:30.4

1:14:11.8

 

Male 19 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

14

Nicholas Lawson

224

17

2

12:34.1

1:23.7

3

45:40.4

0:33.7

4

22:02.9

1:22:14.8

2

17

Benjamin Wagstaff

363

16

1

12:18.0

1:45.2

2

45:29.8

0:47.8

5

23:38.2

1:23:59.0

3

23

Derrick Howlett

270

14

5

15:31.3

1:41.5

1

45:03.1

0:59.7

6

23:45.3

1:27:00.9

4

27

Nick Hossley

391

16

4

15:10.9

4:50.0

5

48:41.4

0:47.6

2

19:33.5

1:29:03.4

5

29

Sage Duggal

243

16

3

13:36.7

2:48.5

6

52:42.1

0:43.2

1

19:25.6

1:29:16.1

6

36

Anthony Raftis

322

16

6

18:48.9

2:28.3

4

48:02.2

1:03.3

3

20:58.8

1:31:21.5

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

10

Scott Strong

393

22

1

12:10.4

1:59.3

2

43:55.8

1:28.5

1

18:34.6

1:18:08.6

2

42

Shannon Maris

296

20

2

24:11.0

3:54.0

1

43:05.1

1:30.6

2

21:32.9

1:34:13.6

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

4

Bryan Brosious

218

28

2

11:18.8

1:03.9

2

41:31.5

0:31.0

1

20:07.7

1:14:32.9

2

6

Andy Stetzler

346

26

1

10:24.9

1:24.1

1

40:12.0

0:34.7

2

22:48.1

1:15:23.8

3

28

Ian Fishel

226

25

3

15:33.1

2:09.2

3

46:32.9

1:30.5

3

23:29.5

1:29:15.2

4

51

Nathaniel Williams

369

27

6

21:50.9

2:43.3

4

49:23.1

0:45.1

4

24:36.6

1:39:19.0

5

55

James Eide

245

26

4

15:56.4

3:47.2

6

54:08.6

1:13.7

5

25:04.0

1:40:09.9

6

56

Brian Westerman

365

27

5

17:47.8

3:40.9

5

50:44.5

1:23.2

6

27:17.5

1:40:53.9

7

84

Brian McNally

300

27

7

24:59.4

4:11.2

7

54:37.4

1:56.1

7

33:37.0

1:59:21.1

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

7

Josh Adams

201

31

1

11:36.4

1:15.7

1

41:00.2

0:27.5

1

21:12.1

1:15:31.9

2

25

David OHern

312

30

2

11:38.8

1:25.2

3

47:03.1

0:39.2

6

26:24.7

1:27:11.0

3

31

Ben Roberts

328

34

4

14:26.8

2:32.9

2

45:16.8

0:57.5

7

26:35.7

1:29:49.7

4

40

bryan lee

288

32

12

19:21.1

2:37.6

5

49:02.3

0:34.4

2

21:59.2

1:33:34.6

5

41

Aaron Berry

211

34

5

14:41.4

2:40.2

4

47:54.9

1:07.7

8

27:42.0

1:34:06.2

6

47

Aaron Rose

331

32

7

17:04.2

3:29.2

7

50:46.9

1:32.8

3

24:12.9

1:37:06.0

7

62

Jared Storer

349

31

15

23:33.7

2:38.7

6

50:37.0

0:58.7

4

25:37.6

1:43:25.7

8

65

Jon Thomas

355

33

8

17:12.1

3:05.1

11

53:18.9

0:28.1

13

30:19.5

1:44:23.7

9

68

Charlie Mitchell

304

33

3

12:58.0

4:02.0

15

1:00:20.5

0:46.3

11

28:24.8

1:46:31.6

10

70

Ryan Armstrong

204

33

13

20:10.2

2:43.2

12

54:59.1

1:02.1

9

27:51.9

1:46:46.5

11

72

BRADLEY DORSTEN

241

33

11

19:19.1

4:13.4

14

57:12.8

0:34.5

5

26:09.1

1:47:28.9

12

73

Jason Crisologo

230

33

10

18:52.3

3:16.2

8

52:15.1

1:47.6

14

31:17.9

1:47:29.1

13

74

Nolan Hauke

262

34

6

15:07.8

2:56.0

13

56:29.7

1:33.1

15

32:19.3

1:48:25.9

14

76

Jed Tsai

359

30

14

20:47.4

4:24.6

9

52:25.6

3:06.6

12

28:25.5

1:49:09.7

15

80

Christopher Zarlengo

374

30

9

18:06.4

3:56.5

10

53:03.5

1:17.8

16

35:15.3

1:51:39.5

DQ

DQ

Evan Kimura

285

30

 

 

24:56.3

DQ

51:54.7

0:43.6

10

28:16.1

1:45:50.7

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

5

Stuart Ayling

206

37

4

14:33.2

1:16.8

1

38:39.4

0:34.2

1

19:44.6

1:14:48.2

2

9

Conrad Saam

397

39

1

11:24.9

1:20.0

2

42:28.8

0:36.4

3

21:09.3

1:16:59.4

3

11

Todd Peters

316

35

2

11:30.7

1:49.6

3

44:15.5

0:47.2

2

20:13.5

1:18:36.5

4

38

David Gottlieb

398

35

6

16:19.9

1:47.7

6

50:14.0

0:30.4

5

23:38.0

1:32:30.0

5

39

Ryan Downey

242

36

3

13:01.0

1:47.0

5

49:59.8

0:57.6

8

26:52.9

1:32:38.3

6

44

Matthew Malecki

295

36

5

15:45.8

1:35.1

7

52:22.6

0:47.9

7

24:39.6

1:35:11.0

7

45

Omar Alayoubi

202

35

10

19:42.4

3:43.0

4

47:18.6

1:27.7

4

23:00.8

1:35:12.5

8

54

Justin Harper

260

35

7

17:13.1

3:42.8

8

53:41.3

1:32.9

6

23:48.1

1:39:58.2

9

81

Luca Procel

317

38

8

18:40.2

3:23.5

10

58:19.6

2:10.4

9

29:35.1

1:52:08.8

10

82

Brian Gilbert

250

35

9

19:40.8

3:58.1

11

1:02:48.1

1:02.5

10

29:41.4

1:57:10.9

11

88

Michael Covey

228

38

11

32:14.9

3:21.9

9

56:25.5

1:33.7

11

35:49.0

2:09:25.0

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

12

George Mount

307

40

1

14:00.1

1:36.3

3

43:19.4

0:54.4

1

20:26.7

1:20:16.9

2

15

Bryan Hoon

268

40

3

14:43.1

1:50.8

1

41:15.5

1:04.4

4

23:25.6

1:22:19.4

3

19

Vincent Partridge

314

42

4

14:44.2

1:48.3

4

44:48.1

0:35.9

5

24:15.2

1:26:11.7

4

22

Jason Densley

235

42

2

14:37.9

2:16.9

5

45:53.7

1:04.0

3

22:42.3

1:26:34.8

5

24

Ryan Daly

232

42

6

15:27.9

1:51.1

6

46:24.5

1:01.8

2

22:19.6

1:27:04.9

6

30

Joe Dominey

240

41

9

17:24.8

2:18.2

2

42:28.4

0:48.1

7

26:47.7

1:29:47.2

7

35

Paul Morris

306

43

5

14:49.5

2:14.4

7

47:52.9

1:01.1

6

24:41.2

1:30:39.1

8

53

Mark Scott

339

42

7

16:12.6

2:52.7

9

50:56.3

1:15.7

9

28:36.9

1:39:54.2

9

60

Frank Raymond

323

42

8

16:34.0

2:19.0

10

53:17.7

0:51.3

11

30:01.1

1:43:03.1

10

67

Sean Rogers

330

43

12

23:35.4

3:04.5

8

49:34.0

1:34.7

8

27:50.4

1:45:39.0

11

79

David Keenan

282

43

10

21:33.8

3:29.2

11

56:10.1

1:15.8

10

28:49.4

1:51:18.3

12

85

Brian Sliman

342

40

11

23:24.4

4:48.5

12

59:07.6

1:24.3

13

34:02.0

2:02:46.8

13

89

Denny Derrick

236

44

13

25:12.7

7:33.6

13

59:08.2

4:59.8

12

32:56.2

2:09:50.5

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

8

Keith Szot

353

48

1

10:20.9

1:29.1

2

43:52.3

0:37.4

1

20:01.7

1:16:21.4

2

13

Eric Schuman

338

45

6

14:34.8

1:49.5

1

39:41.7

0:52.6

3

24:18.3

1:21:16.9

3

18

Bryan Gormley

253

47

4

13:43.4

1:51.2

4

45:45.1

1:12.8

2

22:07.5

1:24:40.0

4

20

Lance Hester

265

47

2

13:09.7

1:47.8

3

44:24.9

1:07.1

7

25:46.3

1:26:15.8

5

32

Richard Murphy

310

49

3

13:38.5

2:51.2

5

45:56.8

1:43.0

8

25:48.4

1:29:57.9

6

43

Alan Smith

343

49

10

16:19.3

4:25.2

7

47:54.5

1:36.5

4

24:22.1

1:34:37.6

7

46

Robert Wagstaff

364

47

8

15:29.2

2:02.4

6

47:46.8

1:02.5

11

29:07.6

1:35:28.5

8

50

Sean Cosgriff

227

45

12

18:35.2

3:30.5

8

49:42.9

1:33.7

6

25:44.0

1:39:06.3

9

52

robert johnson

274

45

9

16:02.6

3:17.6

10

50:54.3

0:48.3

9

28:24.6

1:39:27.4

10

63

Mike Guertin

255

45

5

13:48.8

3:50.4

11

51:51.3

1:59.7

12

32:29.7

1:43:59.9

11

64

Jaime Pugeda

318

46

14

21:30.6

2:49.5

9

50:00.8

1:29.9

10

28:24.9

1:44:15.7

12

77

Timothy Dang

233

49

13

21:17.8

6:42.5

12

54:47.9

2:16.8

5

24:30.6

1:49:35.6

13

78

Darren James

273

48

7

14:53.1

2:43.4

14

56:16.8

1:27.3

13

34:48.1

1:50:08.7

14

83

Sean Miller

303

45

11

18:15.3

3:53.7

13

56:04.5

2:43.6

14

37:15.0

1:58:12.1

15

90

Dan Mueller

308

45

15

23:09.2

4:39.3

15

1:01:34.4

 

15

46:20.1

2:15:43.0

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

21

Mike Swienty

351

54

2

14:47.4

1:38.7

1

44:52.9

0:43.2

2

24:25.1

1:26:27.3

2

26

Curtis Jordan

278

50

4

16:25.2

2:38.8

4

46:16.1

1:10.4

1

20:46.5

1:27:17.0

3

33

Eric Peterson

388

50

1

13:33.5

1:57.8

2

45:07.8

0:55.4

6

28:39.2

1:30:13.7

4

37

Al Beauchamp

210

53

7

16:35.8

2:01.8

3

46:12.1

0:55.2

4

25:44.7

1:31:29.6

5

49

Vince Ayers

205

52

5

16:28.6

5:06.9

5

49:31.5

1:33.0

3

25:44.6

1:38:24.6

6

58

Mark Herkert

264

50

8

18:03.0

5:03.4

6

50:06.7

1:15.9

5

27:31.9

1:42:00.9

7

59

David Raftis

321

50

3

16:04.3

3:47.8

7

50:45.1

2:05.2

8

30:05.8

1:42:48.2

8

66

John Stuart

350

50

6

16:30.0

3:18.8

9

54:51.3

0:58.4

7

29:37.0

1:45:15.5

9

69

Gerry Buan

219

52

9

19:50.2

2:34.0

8

50:58.5

1:59.1

9

31:20.6

1:46:42.4

10

86

Stephen Chowning

225

50

11

22:53.5

3:40.3

10

58:47.8

1:08.6

10

38:06.2

2:04:36.4

11

92

Terry Bowman

216

54

10

22:19.0

7:19.2

11

59:43.3

3:57.4

11

44:32.1

2:17:51.0

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

16

Ron Stadick

345

56

1

12:16.4

1:48.9

1

42:47.7

0:49.9

1

25:12.8

1:22:55.7

2

61

Phil Russell

333

56

2

22:26.9

2:30.3

2

47:39.0

1:37.5

2

29:08.5

1:43:22.2

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

57

Randy Doblar

239

60

1

14:06.7

3:30.3

1

54:00.4

0:29.4

1

29:27.5

1:41:34.3

2

87

Mike Schroeder

337

61

3

16:50.6

3:03.6

2

1:02:25.7

2:06.7

2

42:31.9

2:06:58.5

3

91

Bill Mitchell

305

62

2

16:18.8

6:30.5

3

1:07:15.7

2:37.8

3

43:59.4

2:16:42.2

 

Male 65 to 69

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

34

Steve Collins

107

65

1

15:30.1

2:22.2

1

46:27.5

0:44.8

1

25:09.4

1:30:14.0

2

48

Michael Quam

319

67

2

15:32.3

3:25.7

2

51:17.6

0:34.2

2

26:36.3

1:37:26.1

3

71

Mike Scott

340

67

 

 

22:18.2

4

56:33.4

1:26.3

3

26:37.2

1:46:55.1

4

75

Tim Wimmer

370

67

3

17:11.6

2:55.7

3

55:31.2

2:02.0

4

30:50.4

1:48:30.9

 

Sprint Wave Women

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Dana Robertson Halter

329

39

1

11:29.0

1:33.8

1

44:45.9

0:49.4

3

23:12.8

1:21:50.9

2

2

Julie Strong

389

32

2

12:57.3

1:41.1

3

47:12.1

0:38.9

1

20:29.5

1:22:58.9

3

3

Alyson Littman

289

40

3

13:10.9

1:43.1

2

47:06.2

0:42.1

2

21:22.9

1:24:05.2

 

Female 19 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

7

Erin Kim

284

13

1

12:25.8

1:05.9

1

51:21.1

0:29.3

3

27:10.1

1:32:32.2

2

9

Hannah Gormley

254

15

2

13:36.6

2:33.6

2

54:19.2

1:27.5

1

23:46.5

1:35:43.4

3

34

Emma Metzger

302

19

3

20:13.3

3:10.8

3

57:06.8

1:40.6

2

27:05.7

1:49:17.2

 

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

11

Mary Beth Trimble

358

22

1

14:49.2

2:48.3

1

54:16.5

0:45.1

1

24:15.8

1:36:54.9

2

30

Marissa Wright

372

23

4

20:00.5

3:48.1

2

55:09.4

1:05.8

2

28:20.6

1:48:24.4

3

50

Laura Muehleisen

392

23

5

21:58.4

3:57.7

4

1:02:37.7

2:06.1

3

28:38.4

1:59:18.3

4

62

Jordan Harris

261

23

3

19:16.4

4:15.8

5

1:03:13.9

3:48.6

4

36:22.4

2:06:57.1

5

65

Jordan Butler

221

24

2

15:29.3

6:36.8

3

1:02:14.7

0:41.8

5

43:04.8

2:08:07.4

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

4

Jacquelyn Braggin

217

27

1

10:55.6

3:01.9

1

48:10.8

1:07.0

1

23:27.6

1:26:42.9

2

25

Rachael McKinney

299

28

5

17:51.0

5:50.9

2

52:28.1

2:05.6

2

27:34.8

1:45:50.4

3

26

Amber Keech

281

27

3

16:40.0

2:03.9

3

53:11.3

0:48.4

5

33:13.9

1:45:57.5

4

33

Nicole Thunem

357

26

2

16:31.8

2:33.1

4

1:00:15.9

0:56.8

4

28:27.3

1:48:44.9

5

39

Anna Lodahl

290

29

4

17:22.0

3:42.9

5

1:00:59.5

1:05.5

3

28:14.2

1:51:24.1

6

68

Lori Jones

277

25

7

20:53.6

5:55.5

6

1:07:17.5

1:24.6

7

34:18.5

2:09:49.7

7

71

Robin Hall

257

29

8

21:10.1

5:26.1

7

1:12:59.5

1:04.1

6

33:57.6

2:14:37.4

8

79

Emily Allport

394

27

6

18:49.3

20:15.3

8

1:19:22.9

2:56.3

8

41:00.6

2:42:24.4

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

12

Lakshmi Boyapati-Burke

395

33

3

16:32.4

3:05.5

2

52:14.7

1:09.1

1

24:14.8

1:37:16.5

2

14

Annie Arbenz

203

30

8

18:25.3

1:58.9

1

51:07.1

0:57.0

2

25:43.6

1:38:11.9

3

17

Amanda Winans

371

30

1

12:44.4

3:12.5

4

54:57.9

1:19.5

4

28:32.3

1:40:46.6

4

22

Valerie Hauke

263

34

6

17:54.0

2:40.7

3

53:09.9

0:35.0

6

29:16.4

1:43:36.0

5

28

Sarah Wyant

373

32

5

17:13.1

3:14.6

5

56:03.1

1:02.5

7

29:32.1

1:47:05.4

6

32

Anna Batorsky

208

31

4

17:03.3

3:45.3

6

56:59.7

1:21.6

8

29:33.9

1:48:43.8

7

36

Lisa Haderlie

256

31

7

18:22.7

3:10.4

8

59:19.8

1:13.7

3

28:21.0

1:50:27.6

8

43

Nicole Wigder

368

31

9

19:31.6

4:18.7

7

58:37.3

1:49.4

5

28:56.5

1:53:13.5

9

61

Andrea Keikkala

283

33

2

15:58.2

2:40.2

9

1:04:47.4

0:33.5

10

42:27.2

2:06:26.5

10

63

Sarah Hamilton

258

32

10

22:05.6

4:41.7

10

1:07:26.5

1:36.4

9

31:11.4

2:07:01.6

11

78

Sara Tenzler

354

31

12

23:49.7

4:16.0

11

1:19:12.2

1:12.5

11

46:55.0

2:35:25.4

12

80

Erica Mercill

396

34

11

23:17.4

7:42.4

12

1:27:27.9

2:57.3

12

46:55.4

2:48:20.4

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

6

Celeste Stoneman

347

39

2

14:34.1

52:22.4

 

 

0:31.5

1

23:52.3

1:31:20.3

2

19

Stephanie Hiebert

266

36

1

12:20.3

2:16.9

5

55:57.1

0:45.9

7

30:57.4

1:42:17.6

3

20

Jennifer Howe

269

35

11

19:24.0

3:40.7

2

52:07.1

1:04.1

2

26:03.0

1:42:18.9

4

21

Browyn Coyne

229

38

5

17:49.1

3:35.5

3

53:21.9

0:49.3

4

27:58.9

1:43:34.7

5

23

Oriana Souers-Dilley

344

36

12

19:35.9

3:30.8

1

52:04.1

1:30.1

3

27:45.2

1:44:26.1

6

29

Christina Baribault

207

37

4

16:39.5

3:42.9

6

56:02.8

1:21.9

6

30:18.5

1:48:05.6

7

37

Meagan Rizzo

327

38

10

19:20.5

2:19.0

10

58:25.9

0:51.6

5

29:46.0

1:50:43.0

8

41

Jennifer Sarver

336

39

7

18:07.8

2:59.0

8

58:02.3

1:59.3

8

31:07.0

1:52:15.4

9

42

Kristen Johnson

275

38

8

18:35.4

3:55.0

7

57:31.8

1:50.0

9

31:12.7

1:53:04.9

10

44

Jackie McDowell

298

37

9

19:12.6

3:42.4

4

55:16.9

2:11.2

11

32:52.4

1:53:15.5

11

54

Amie Santiago

335

36

3

15:40.5

2:56.9

9

58:22.4

1:47.6

13

42:44.2

2:01:31.6

12

70

Katrina White

367

37

6

18:02.4

1:16:24.8

 

 

1:27.4

12

38:38.6

2:14:33.2

13

73

Angela Tucker

361

39

13

21:24.9

2:56.8

11

1:19:24.2

0:55.3

10

31:37.1

2:16:18.3

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

10

Theresa Jurotich

279

40

1

13:54.0

2:14.5

1

49:31.1

1:32.8

5

28:43.8

1:35:56.2

2

13

Robyn Vergillo

362

44

4

16:04.0

1:40.0

5

52:18.5

0:41.6

2

27:17.0

1:38:01.1

3

15

denise quarles

320

44

7

18:12.7

2:06.2

4

52:15.8

0:40.3

1

26:45.4

1:40:00.4

4

16

Tracie Raynes

324

43

2

15:56.6

2:35.8

6

52:42.1

1:02.9

4

28:09.4

1:40:26.8

5

18

Vicky Holmes

267

44

3

15:57.4

2:10.9

7

55:37.8

0:36.7

3

27:29.6

1:41:52.4

6

27

Kristin Szabadi

352

40

9

19:21.9

3:43.6

3

52:08.8

1:27.3

6

29:34.3

1:46:15.9

7

35

Alisa Bowman

215

44

5

17:18.4

2:53.4

2

52:06.6

1:36.9

12

36:09.9

1:50:05.2

8

38

Jessy Beardemphl

209

44

13

21:19.8

2:44.4

9

56:21.1

1:06.2

7

29:44.6

1:51:16.1

9

45

Marta Zulik

376

43

6

17:56.4

2:41.7

10

59:58.6

0:43.9

9

31:57.1

1:53:17.7

10

49

Connie Hull

271

40

12

21:09.2

3:20.4

8

56:15.8

0:55.2

13

37:01.9

1:58:42.5

11

52

Gina Reed

325

43

8

18:38.1

1:08:59.6

 

 

0:56.3

10

32:02.7

2:00:36.7

12

55

Beth Sanger

334

42

11

20:58.9

3:33.3

13

1:04:58.4

1:40.0

8

30:32.6

2:01:43.2

13

60

Nicole Goldberg

252

40

15

22:08.5

4:24.6

12

1:02:26.1

1:33.7

11

34:58.3

2:05:31.2

14

69

Rachael Mueller

309

41

10

20:12.0

4:38.0

11

1:01:34.6

 

16

46:17.5

2:12:42.1

15

76

Denise Langholz

287

43

14

21:47.0

4:29.4

15

1:12:34.8

1:35.0

15

40:48.2

2:21:14.4

16

77

Tamara Mackey

293

44

16

27:52.4

3:11.2

14

1:09:17.8

2:00.6

14

39:07.9

2:21:29.9

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

5

Michelle Fjetland

249

45

1

14:19.7

1:20.9

1

47:27.4

0:29.8

2

25:21.3

1:28:59.1

2

24

Theresa Okell

313

48

3

20:17.2

2:36.7

3

55:56.2

0:53.1

1

25:07.5

1:44:50.7

3

31

Beth Gilbertson

251

48

2

19:16.9

2:52.6

2

52:40.5

1:07.1

5

32:37.7

1:48:34.8

4

47

Beth Bisignano

212

48

4

21:07.7

3:17.8

4

56:57.6

2:08.5

4

31:45.4

1:55:17.0

5

57

Cheryl Jones

387

48

5

23:17.2

2:45.6

6

1:07:16.6

1:51.4

3

28:22.8

2:03:33.6

6

67

Ann Zimmerman

375

45

6

24:05.6

2:20.7

5

1:06:01.4

0:52.7

6

36:05.1

2:09:25.5

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

40

Jackie Bonjean

213

52

4

18:32.0

2:15.0

1

54:25.8

0:57.0

4

35:28.1

1:51:37.9

2

46

Carolyn Kraft

286

50

1

16:08.2

2:53.3

4

1:01:48.7

1:04.9

1

32:12.7

1:54:07.8

3

48

Phyllis Tubbs

360

51

3

17:26.7

3:04.9

3

1:01:11.4

1:34.8

3

34:50.0

1:58:07.8

4

53

Tracy Jackson

272

52

6

22:46.9

4:13.3

2

59:56.2

1:55.8

2

32:17.6

2:01:09.8

5

64

Rebecca Sharp

341

53

2

16:44.5

3:06.2

5

1:02:38.9

1:41.4

5

43:44.2

2:07:55.2

6

75

Pamila Keech

280

53

5

21:04.9

4:34.5

6

1:04:49.8

2:38.2

6

47:09.9

2:20:17.3

 

Female 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

8

Valerie Ritchie

390

58

1

16:14.7

1:49.4

1

48:28.4

0:51.2

1

26:36.9

1:34:00.6

2

59

Lisa Edlin

244

59

4

28:16.1

3:45.7

2

57:16.8

0:52.6

2

33:52.5

2:04:03.7

3

66

Nancy Patrick

315

57

2

18:10.4

3:54.0

3

59:58.9

2:39.9

3

44:26.0

2:09:09.2

4

81

Jacquelyn Lotz

291

58

3

20:52.3

6:56.9

4

1:48:40.7

3:38.4

4

56:39.5

3:16:47.8

 

Female 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

51

Gretchen Nicholas

311

61

4

23:35.4

2:59.7

2

57:53.1

3:04.4

1

32:25.0

1:59:57.6

2

56

Bonnie Bunning

220

62

2

21:54.0

3:53.2

3

59:02.6

1:29.1

2

35:56.0

2:02:14.9

3

58

Roberta (Robin) Estes

246

60

3

22:51.4

4:57.7

1

56:22.0

2:28.3

3

37:01.5

2:03:40.9

4

82

Susie Botts

214

60

1

20:52.2

6:58.5

4

1:48:40.3

3:36.1

4

56:40.8

3:16:47.9

 

Female 65 to 69

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

72

Ann Wetter

366

69

1

18:58.2

5:21.9

2

1:07:37.9

1:02.4

1

41:43.1

2:14:43.5

2

74

Jane Chavey

223

67

2

21:25.1

6:17.1

1

1:06:58.9

1:08.2

2

41:59.7

2:17:49.0

 

Olympic Wave Men

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Nick Johnson

577

27

2

21:50.3

1:04.7

1

1:01:21.9

0:32.2

1

37:48.1

2:02:37.2

2

2

Nicholas Klatt

588

16

1

17:53.5

1:08:01.5

 

 

0:30.9

3

39:08.8

2:05:34.7

3

3

Gary Wade

692

46

3

23:14.2

1:30.0

2

1:01:27.5

0:46.4

2

38:58.0

2:05:56.1

 

Male 19 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

26

Scott Miller

616

18

5

26:28.4

2:00.2

1

1:13:48.7

0:48.7

1

42:46.1

2:25:52.1

2

34

Noah Langlie

720

17

3

22:10.4

2:56.4

2

1:16:29.4

1:14.2

2

46:40.7

2:29:31.1

3

51

Connor Broughton

516

16

1

20:17.7

2:09.5

3

1:18:30.0

1:23.9

4

54:21.2

2:36:42.3

4

63

Matthew Creagan

532

15

2

21:36.0

2:16.0

5

1:24:56.6

0:55.5

3

52:32.6

2:42:16.7

5

103

Shelby-Michael Covey

531

16

7

35:05.3

2:24.1

4

1:19:44.5

1:26.0

5

1:06:20.2

3:05:00.1

6

113

John Marks

603

16

4

24:41.1

1:35.1

6

1:34:33.4

1:29.2

6

1:15:30.0

3:17:48.8

7

118

Timothy Moore

624

16

6

31:13.8

6:30.5

7

1:35:53.2

3:16.4

7

1:17:28.8

3:34:22.7

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

7

Peter Metzger

611

24

1

22:45.3

1:35.0

1

1:05:43.4

0:56.5

1

40:44.8

2:11:45.0

2

78

Jeff Welch

696

20

2

29:23.4

3:38.9

2

1:21:36.4

1:59.2

2

50:47.7

2:47:25.6

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

4

Chris de Vos

535

27

1

21:45.2

1:45.0

1

58:56.3

0:47.3

4

43:36.8

2:06:50.6

2

6

Zac Kieffer

587

28

4

26:22.2

1:36.5

2

1:02:03.9

0:39.0

2

39:41.6

2:10:23.2

3

11

Joel Garza

551

27

2

25:18.1

2:16.4

5

1:10:28.7

0:48.2

1

37:19.7

2:16:11.1

4

16

Luke Montzingo

621

26

3

26:21.5

1:41.2

4

1:07:53.1

0:41.2

3

42:07.7

2:18:44.7

5

22

Domhnall Wildy

700

28

6

28:02.0

3:21.3

3

1:05:03.6

1:44.4

5

44:16.1

2:22:27.4

6

77

Matthew Muttart

629

25

9

31:57.0

2:48.5

8

1:16:03.3

2:56.3

7

53:24.2

2:47:09.3

7

80

Mike Perry

640

29

5

26:42.1

5:16.5

9

1:20:39.7

1:53.0

8

53:24.2

2:47:55.5

8

85

Jason Petterson

643

26

7

30:24.0

2:23.9

6

1:15:17.8

1:18.7

9

1:00:20.2

2:49:44.6

9

101

Matt Woods

705

27

10

33:10.0

4:45.6

10

1:37:58.0

2:17.0

6

46:26.5

3:04:37.1

DNF

DNF

Maximillian Shantiago

667

26

8

31:08.7

3:00.7

7

1:15:54.0

1:22.0

 

 

 

DQ

DQ

Eric White

699

29

 

 

56:40.2

DQ

59:01.7

 

10

2:27:44.9

3:22:20.9

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

9

Frank Fisher

545

34

2

24:21.2

1:37.0

2

1:05:38.5

0:56.8

1

41:18.6

2:13:52.1

2

15

Andrew Oldag

635

30

3

25:45.5

1:42.1

3

1:06:23.2

0:43.5

2

43:42.6

2:18:16.9

3

30

Pavlovich Matt

639

32

7

29:25.1

1:53.9

1

1:05:25.2

1:11.1

10

50:28.2

2:28:23.5

4

32

John Wheaton

698

31

5

26:38.0

3:13.8

9

1:12:46.3

1:50.9

4

44:45.8

2:29:14.8

5

37

Eivind Naess

630

34

9

30:51.5

2:14.5

4

1:07:01.5

1:05.8

11

50:34.9

2:31:48.2

6

38

Justin Knoff

589

32

6

29:16.0

2:00.2

6

1:11:34.2

1:08.5

7

48:04.3

2:32:03.2

7

39

Jonathan Clingan

526

31

1

24:10.7

2:42.8

12

1:18:17.2

0:44.9

5

46:24.6

2:32:20.2

8

45

David Reischl

656

31

10

32:20.3

2:27.2

5

1:10:38.2

0:58.8

8

48:09.8

2:34:34.3

9

55

Kyle Kobold

591

34

11

32:59.6

2:41.9

8

1:12:26.8

1:48.1

6

48:01.0

2:37:57.4

10

57

Daniel Rathbone

653

30

13

35:30.0

3:46.2

10

1:13:05.3

2:06.5

3

44:17.9

2:38:45.9

11

62

John Mccurdy

607

32

14

37:18.4

2:49.3

7

1:11:47.6

0:56.4

9

49:24.8

2:42:16.5

12

71

Paul Paradise

637

32

4

26:27.4

2:06.1

13

1:18:54.4

0:54.0

13

56:35.0

2:44:56.9

13

87

Matt Meyer

613

30

8

30:26.8

3:29.4

11

1:17:34.5

2:01.4

12

56:28.8

2:50:00.9

14

106

Andrew Kam

583

30

12

34:55.4

2:07.4

14

1:28:11.0

0:47.9

14

1:00:06.5

3:06:08.2

15

120

Phillip Andersen

508

31

15

37:48.5

3:57.6

15

1:37:34.4

1:45.5

16

1:14:03.9

3:35:09.9

DQ

DQ

Prashant Prahlad

649

33

 

 

30:53.7

DQ

1:24:18.4

1:37.4

15

1:08:09.7

3:04:59.2

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

12

Christopher Stauch

675

39

3

24:30.1

2:42.4

2

1:07:19.3

1:25.4

2

41:11.0

2:17:08.2

2

13

Oleksandr Golovatyi

555

38

5

26:06.5

2:12.3

3

1:07:38.7

0:44.9

1

40:51.9

2:17:34.3

3

17

Shawn Burke

722

39

2

23:54.6

1:51.7

1

1:06:59.6

1:12.8

4

45:02.8

2:19:01.5

4

24

Steve Johns

576

36

10

28:25.1

1:52.7

4

1:08:56.8

0:35.5

5

45:27.5

2:25:17.6

5

25

David Tobias

685

36

1

23:38.0

2:06.9

12

1:12:16.2

1:32.8

6

46:03.5

2:25:37.4

6

28

Gustavo Anaya

507

39

8

27:46.3

2:25.5

5

1:09:58.0

0:51.2

7

46:07.5

2:27:08.5

7

29

Michael Kramer

592

37

6

26:39.6

1:37.0

9

1:11:28.2

0:48.6

11

47:42.9

2:28:16.3

8

31

Dan Johnston

581

37

9

28:24.5

2:22.8

6

1:10:12.7

0:58.0

9

47:15.5

2:29:13.5

9

42

Mark Lesyna

600

39

11

28:50.7

2:51.7

14

1:12:28.3

1:25.1

12

48:06.0

2:33:41.8

10

43

Danny Moate

617

37

4

25:38.3

1:54.9

7

1:11:23.2

0:42.3

17

54:08.6

2:33:47.3

11

44

Kenneth Scerbo

663

36

13

30:23.7

3:22.3

10

1:11:34.1

1:41.2

8

47:03.8

2:34:05.1

12

47

Tony Marchman

601

39

7

27:15.6

2:11.2

16

1:14:38.8

1:00.2

15

51:06.2

2:36:12.0

13

50

Raymond Brenkus

514

38

12

29:15.1

3:22.5

13

1:12:26.3

1:44.0

13

49:51.2

2:36:39.1

14

53

Chris Reinmuth

655

39

16

32:26.1

3:12.8

8

1:11:26.7

2:14.1

10

47:39.4

2:36:59.1

15

58

Luke Doyle

537

39

15

32:24.4

2:44.9

15

1:13:33.8

1:12.7

14

50:01.1

2:39:56.9

16

61

Chuck Stigers

679

35

14

31:48.4

1:49.8

19

1:23:10.9

0:25.9

3

43:49.2

2:41:04.2

17

64

Rhett Elton

540

38

17

33:16.7

2:07.6

11

1:12:01.3

1:20.7

16

53:43.3

2:42:29.6

18

82

Tao Min Lee

596

38

18

34:03.3

3:24.9

17

1:15:28.3

1:03.1

18

54:11.3

2:48:10.9

19

95

James Perryman

642

38

19

34:13.2

3:15.7

18

1:19:29.0

1:26.5

20

58:20.5

2:56:44.9

20

107

Will Poe

645

35

20

36:02.5

3:27.7

21

1:29:15.7

1:54.2

19

55:32.1

3:06:12.2

21

108

John Varela

689

35

22

36:42.3

2:09.7

20

1:23:21.9

1:33.9

21

1:02:47.0

3:06:34.8

22

116

Adam Smith

673

36

23

39:42.9

3:34.8

22

1:31:00.0

1:23.8

23

1:13:04.3

3:28:45.8

23

121

Scott Forbes

549

39

21

36:32.6

6:30.5

23

1:37:58.1

3:40.6

22

1:10:28.2

3:35:10.0

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

5

Warren Cornwall

530

43

4

26:04.7

1:13.8

1

1:01:51.7

0:25.2

1

39:33.1

2:09:08.5

2

21

Matthieu Marescaux

602

41

2

25:08.9

2:17.3

6

1:11:17.7

0:59.1

2

42:00.9

2:21:43.9

3

23

Jilani Zeribi

709

40

5

28:19.8

2:01.4

3

1:09:49.5

1:03.5

3

42:47.6

2:24:01.8

4

35

LeRoi Smith

671

44

9

29:54.8

2:56.2

2

1:06:42.9

1:49.6

6

48:28.9

2:29:52.4

5

48

Marcus Hayett

564

42

1

24:47.0

2:22.7

8

1:14:12.0

1:03.2

10

53:47.6

2:36:12.5

6

52

Douglas Hutcheon

571

40

15

33:11.1

3:01.4

7

1:11:55.0

1:30.5

4

47:07.1

2:36:45.1

7

54

Keith Reagan

654

44

10

30:00.0

2:43.3

10

1:15:27.8

1:17.7

5

48:08.7

2:37:37.5

8

56

Josh Johnson

580

40

7

29:14.4

1:53.1

5

1:11:02.1

1:05.3

12

54:50.3

2:38:05.2

9

69

John Frair

719

40

11

30:17.7

4:05.0

4

1:10:26.8

1:30.7

17

58:26.1

2:44:46.3

10

70

John Gray

558

43

3

25:59.4

4:10.9

9

1:14:29.5

3:13.4

15

57:00.4

2:44:53.6

11

74

Matt Ferrel

543

40

12

31:40.9

2:39.5

11

1:18:00.2

2:43.6

7

50:34.2

2:45:38.4

12

83

Brian Williams

701

42

8

29:18.8

2:21.4

12

1:19:00.5

2:13.4

14

55:52.6

2:48:46.7

13

86

Scott Simonsen

670

44

14

31:54.5

2:41.2

14

1:21:14.4

1:16.3

8

52:53.3

2:49:59.7

14

88

craig nelson

632

41

6

28:45.5

2:48.6

16

1:22:11.2

1:05.3

13

55:33.0

2:50:23.6

15

89

Matthew Mulder

627

43

13

31:44.6

2:38.9

13

1:19:35.4

1:47.7

16

57:46.6

2:53:33.2

16

94

Eric Wolff

704

40

17

36:34.2

3:07.1

15

1:21:40.7

1:19.9

9

53:36.8

2:56:18.7

17

96

Patrick McDonald

608

43

16

33:24.1

3:08.4

17

1:24:26.7

1:54.6

11

54:14.2

2:57:08.0

18

119

Jack Monpas-Huber

620

41

18

41:29.4

2:54.8

18

1:30:34.7

3:24.7

18

1:16:25.0

3:34:48.6

DQ

DQ

Keith Moore

622

41

19

45:52.2

4:17.6

DQ

58:08.0

28:37.2

19

1:17:28.2

3:34:23.2

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

14

Frank O'Brien

634

49

1

24:47.6

1:22.7

3

1:08:49.4

0:37.3

1

42:02.1

2:17:39.1

2

20

Brad Ellis

539

46

9

28:41.1

2:42.6

1

1:05:16.8

1:12.2

2

42:56.2

2:20:48.9

3

33

Rutilio Clark

524

46

11

29:26.3

2:54.1

2

1:07:54.9

1:21.1

3

47:49.7

2:29:26.1

4

40

Duane Mock

618

47

8

28:33.1

2:37.8

4

1:08:58.3

0:51.1

10

51:44.1

2:32:44.4

5

49

David Winans

702

45

15

31:52.1

2:09.3

5

1:11:34.1

1:49.2

6

49:14.1

2:36:38.8

6

59

Brad Decker

536

49

7

28:23.5

3:19.8

8

1:15:58.0

2:07.7

7

50:35.0

2:40:24.0

7

60

Karl Rohrbach

659

45

5

27:37.1

2:30.9

11

1:17:50.2

1:48.8

9

51:15.3

2:41:02.3

8

67

Blair Estep

542

47

12

29:37.3

2:22.1

15

1:20:42.8

1:25.8

4

48:54.5

2:43:02.5

9

68

Ron Kamps

584

49

19

34:08.4

2:59.0

7

1:15:46.5

1:44.6

5

49:05.4

2:43:43.9

10

72

Ernie Burmeister

519

45

17

32:22.8

2:50.1

9

1:16:46.1

1:44.5

8

51:14.2

2:44:57.7

11

73

Richard Von Hagel

691

47

6

28:21.0

2:52.4

16

1:20:55.0

1:16.9

11

51:48.2

2:45:13.5

12

75

Svend Lee

595

47

10

29:21.1

4:02.8

14

1:19:20.7

1:44.5

12

51:49.4

2:46:18.5

13

79

Mike Rhodes

657

46

4

26:59.5

3:55.6

12

1:17:50.4

1:58.2

14

57:02.3

2:47:46.0

14

84

John Baird

510

46

16

32:21.4

2:37.7

6

1:15:28.6

1:01.0

15

57:36.9

2:49:05.6

15

91

John Marx

604

45

2

25:01.3

5:42.2

10

1:17:41.5

5:35.6

18

1:01:02.2

2:55:02.8

16

92

Andrew Iyall

574

47

3

25:20.0

4:00.3

17

1:21:37.1

0:54.5

20

1:03:11.5

2:55:03.4

17

97

Anthony Byrd

522

46

18

32:26.9

3:46.5

13

1:18:26.0

1:34.7

19

1:02:14.4

2:58:28.5

18

98

Patrick Buckley

517

49

13

31:43.8

3:36.0

18

1:23:06.8

1:58.0

17

58:56.6

2:59:21.2

19

104

Paul Goodwin

557

46

21

35:15.2

2:53.0

22

1:30:14.5

2:10.7

13

54:34.9

3:05:08.3

20

105

Jeff Davis

534

46

20

34:51.3

4:43.4

20

1:25:52.4

1:33.9

16

58:45.8

3:05:46.8

21

110

David Hehyawi

565

45

14

31:47.6

3:33.9

19

1:23:50.4

1:21.3

22

1:07:39.4

3:08:12.6

22

115

Daniel Winter

703

47

23

38:00.7

5:41.2

23

1:32:35.7

1:19.1

21

1:05:18.4

3:22:55.1

23

117

Michael Bejarano

511

47

22

36:54.9

4:47.0

21

1:29:02.1

3:52.9

23

1:18:30.7

3:33:07.6

DQ

DQ

Michael Lara

718

49

 

 

1:01:50.4

DQ

55:29.0

 

24

2:28:30.6

3:27:25.8

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

8

Ed Clarke

525

50

3

20:29.9

1:58.6

2

1:03:50.5

0:48.2

2

45:13.7

2:12:20.9

2

10

Wade Praeger

648

51

1

20:16.6

1:28.2

5

1:07:41.6

0:38.7

3

46:04.2

2:16:09.3

3

19

Chris Hall

661

52

2

20:21.5

1:43.7

4

1:07:35.8

0:51.9

7

49:58.8

2:20:31.7

4

27

Paul Palumbo

636

54

4

25:58.8

1:58.9

6

1:08:04.1

0:54.5

6

49:30.9

2:26:27.2

5

36

Phillip Kriss

593

54

9

32:12.3

2:45.8

3

1:07:15.7

0:43.3

4

47:07.6

2:30:04.7

6

41

Mark Hill

569

50

8

28:05.9

4:16.9

7

1:09:54.1

1:19.0

5

49:11.4

2:32:47.3

7

46

Todd Flynn

548

51

6

27:11.5

2:32.9

8

1:13:59.2

0:53.8

8

50:27.6

2:35:05.0

8

65

John Tafejian

682

53

7

27:11.8

3:11.6

9

1:17:41.1

1:18.5

10

53:07.6

2:42:30.6

9

93

Dave Veazey

690

51

5

26:33.9

3:39.3

14

1:29:12.0

2:11.8

11

53:49.1

2:55:26.1

10

99

Richard Wardell

694

51

13

37:46.4

3:03.3

12

1:26:25.6

1:24.2

9

51:25.7

3:00:05.2

11

100

Scotty Getchell

552

52

11

32:19.4

3:42.2

11

1:26:10.7

2:16.0

12

58:21.2

3:02:49.5

12

109

Brian Lane

594

51

10

32:13.6

3:50.7

10

1:20:27.5

1:37.4

14

1:08:56.0

3:07:05.2

13

111

Jeff Sallaway

662

50

12

32:57.3

3:10.3

13

1:28:36.8

3:04.9

13

1:01:03.0

3:08:52.3

DQ

DQ

Markus VanAchte

716

53

DQ

---

1:41.3

1

47:06.9

0:49.3

1

24:19.7

---

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

18

Curtis Troupe

686

56

1

22:49.0

1:47.0

1

1:07:56.4

0:54.1

1

46:53.2

2:20:19.7

2

81

James McDonough

609

56

5

32:28.5

4:32.2

4

1:19:09.8

2:30.3

2

49:15.1

2:47:55.9

3

90

Gary Zasimovich

707

58

4

31:53.1

2:15.1

3

1:17:52.0

1:26.8

4

1:00:06.5

2:53:33.5

4

102

Michael Walsh

693

57

3

29:31.2

3:49.9

6

1:30:36.3

1:51.2

3

59:10.3

3:04:58.9

5

114

DANIEL FLAHERTY

547

57

6

39:57.2

3:28.5

5

1:27:53.0

3:43.5

5

1:06:31.4

3:21:33.6

DNF

DNF

Mike Metzger

612

55

2

24:43.4

2:02.0

2

1:13:30.8

1:58.6

 

 

 

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

66

erie stone

680

61

2

31:55.9

2:22.5

1

1:13:35.2

1:20.0

1

53:19.7

2:42:33.3

2

76

edward mccormack

606

64

1

27:42.0

3:07.4

2

1:17:25.4

1:39.3

2

56:44.7

2:46:38.8

 

Male 65 to 69

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

112

Terry Thomas

684

66

1

29:29.6

6:55.0

1

1:25:43.1

3:24.7

1

1:05:09.5

3:10:41.9

 

Olympic Wave Female

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Shannon Proffit

651

30

1

20:58.9

1:17.8

1

1:08:14.5

0:46.6

1

42:30.4

2:13:48.2

2

2

Dannica Stevenson-Wade

677

41

2

25:36.4

2:09.0

2

1:08:50.1

1:51.9

3

45:47.3

2:24:14.7

3

3

Rosemary Allan

504

44

3

31:06.8

1:43.2

3

1:11:32.4

0:25.2

2

43:00.2

2:27:47.8

 

Female 19 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

36

Lana Ferris

544

18

1

38:30.1

2:04.5

1

1:32:30.6

0:53.4

1

50:52.8

3:04:51.4

 

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

43

Erin Coghlan

527

23

1

31:47.5

3:04.8

1

1:29:53.7

0:46.0

1

1:03:36.6

3:09:08.6

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

6

Rachel Heneghan

567

28

1

25:58.8

3:47.7

2

1:15:05.7

1:58.1

1

44:36.3

2:31:26.6

2

9

Zoe Lefrancois-Hanson

598

27

5

30:40.2

1:38.7

1

1:14:46.6

1:03.4

2

47:33.9

2:35:42.8

3

20

Courtney Harris

562

27

2

28:49.8

4:08.0

3

1:19:30.2

2:16.8

3

52:44.9

2:47:29.7

4

22

Christina Schenck

664

29

3

29:58.3

3:35.2

4

1:19:49.5

1:36.4

4

54:48.3

2:49:47.7

5

30

Diana Quam

652

28

4

30:22.2

3:05.7

6

1:27:38.5

0:43.6

5

56:36.6

2:58:26.6

6

51

Shirley Briones

515

29

6

38:00.6

3:10.1

7

1:30:58.9

1:45.4

6

1:06:29.9

3:20:24.9

7

53

Amie Adams

502

28

7

38:09.0

3:16.8

5

1:23:55.9

1:47.5

7

1:13:27.2

3:20:36.4

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

8

Elizabeth Brady

513

31

1

26:53.9

1:54.1

4

1:16:21.5

1:18.0

3

48:49.4

2:35:16.9

2

14

Erin Burraston

521

33

7

33:28.7

3:06.7

2

1:12:34.0

1:05.9

4

51:16.8

2:41:32.1

3

15

Julie Guertin

559

34

2

27:05.3

2:09.5

3

1:16:17.2

1:17.8

7

55:27.2

2:42:17.0

4

23

Alisha Silbaugh

668

32

4

31:43.1

1:56.4

5

1:20:00.1

1:21.7

6

55:04.4

2:50:05.7

5

32

Michelle Wright

706

30

5

32:09.5

3:32.3

8

1:30:23.1

1:21.0

5

52:37.9

3:00:03.8

6

34

Dalia Silverstein

669

31

3

29:18.7

4:28.8

6

1:25:23.5

2:50.2

9

1:00:00.5

3:02:01.7

7

39

Michelle Lee

597

32

8

38:27.3

2:10.3

7

1:26:33.7

2:01.3

8

56:32.3

3:05:44.9

8

46

Stella Sebastian

666

33

6

32:57.5

3:21.3

9

1:31:45.9

1:02.1

10

1:06:50.4

3:15:57.2

DQ

DQ

Valerie Leitholf

599

30

DQ

---

2:54.1

1

1:10:54.8

1:57.4

2

40:29.3

---

DQ

DQ

Angela Michael

615

34

 

 

49:17.4

DQ

1:02:37.0

1:46.3

1

40:29.0

2:34:09.7

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

5

Heidi Kriss

721

39

1

26:20.0

2:06.7

1

1:12:45.7

0:59.2

2

47:52.5

2:30:04.1

2

7

Jennifer Elton

541

38

5

30:36.1

1:46.5

3

1:15:35.0

0:58.8

1

45:51.8

2:34:48.2

3

12

Jaime Funge

550

38

2

27:37.6

1:53.2

2

1:13:30.8

0:47.1

5

55:00.5

2:38:49.2

4

16

Becki Neel

631

36

4

29:48.2

2:05.7

4

1:15:57.1

1:54.6

4

53:13.0

2:42:58.6

5

17

Katie Zech

708

37

9

33:14.7

1:49.9

5

1:18:07.1

1:09.1

3

51:35.9

2:45:56.7

6

25

Kendra Mhoon-Coatney

614

36

6

30:52.3

2:25.2

6

1:18:42.7

0:55.1

9

1:01:04.7

2:54:00.0

7

27

Laura Philpot

717

38

10

33:26.1

2:11.6

7

1:23:21.8

1:25.5

6

55:29.0

2:55:54.0

8

40

Kimberlee Soares

674

39

11

38:25.1

2:53.6

8

1:24:05.1

1:55.7

7

59:54.5

3:07:14.0

9

41

Olena Golovata

554

38

8

31:53.0

2:57.6

9

1:27:22.2

1:34.9

10

1:03:32.8

3:07:20.5

10

48

Crystol Harrison

563

38

3

29:22.2

3:36.6

12

1:32:03.5

2:24.1

11

1:11:52.6

3:19:19.0

11

49

Michealene Corlett

529

39

12

38:47.1

3:07.6

13

1:35:57.4

1:49.9

8

1:00:02.1

3:19:44.1

12

54

Karey Knowles

590

37

7

31:40.1

4:28.7

11

1:31:19.7

3:11.5

12

1:11:56.1

3:22:36.1

13

59

Kelly Steffen

676

36

13

38:58.1

3:17.4

10

1:30:47.1

2:01.7

13

1:14:09.2

3:29:13.5

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

10

Amy Jagger

575

41

1

25:33.9

2:04.4

2

1:14:33.9

1:21.0

3

53:14.0

2:36:47.2

2

28

jessica carter

523

42

4

30:38.7

3:08.1

5

1:25:00.9

1:13.7

5

57:34.1

2:57:35.5

3

31

Nathalie Hutcheon

572

41

3

30:23.2

2:14.3

3

1:22:28.7

2:07.6

7

1:01:17.9

2:58:31.7

4

38

Nicole Heisler

566

43

9

35:55.7

2:30.4

7

1:31:38.4

1:24.8

4

54:08.9

3:05:38.2

5

42

Laura Goodsell

556

42

11

38:33.1

3:47.0

6

1:26:35.1

1:27.2

6

58:29.5

3:08:51.9

6

44

Amy Burge

518

41

6

30:57.8

2:38.0

4

1:23:48.9

2:09.4

11

1:10:50.3

3:10:24.4

7

45

Carrie Powell

647

43

7

31:27.3

2:32.6

10

1:34:08.4

1:33.6

9

1:05:26.0

3:15:07.9

8

50

Shelley Halstead

561

44

10

36:12.4

4:15.5

11

1:34:33.9

1:47.1

8

1:03:26.3

3:20:15.2

9

55

Stacy Amrine

506

44

8

33:24.3

4:50.4

9

1:33:43.3

1:43.0

10

1:09:43.8

3:23:24.8

10

57

Jennifer Wetter

697

40

2

25:59.8

5:18.9

8

1:33:39.7

1:26.7

13

1:20:29.0

3:26:54.1

11

60

Elizabeth Moore

623

40

5

30:53.5

3:49.5

12

1:35:53.0

3:18.8

12

1:17:27.8

3:31:22.6

DQ

DQ

Kristin Smith

672

40

DQ

---

3:42.7

1

1:09:50.4

1:13.2

2

40:45.4

---

DQ

DQ

Jodie Perryman

641

42

 

 

49:56.7

DQ

57:14.3

2:08.5

1

33:12.2

2:22:31.7

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

4

Linda McCandless

605

46

2

26:22.2

1:58.5

1

1:09:43.4

1:14.4

1

49:13.4

2:28:31.9

2

11

Sue Bailey

509

47

3

26:43.0

2:27.4

2

1:14:16.8

1:06.8

2

52:24.1

2:36:58.1

3

18

Lisa Blauvelt

512

46

4

28:29.1

2:28.3

5

1:20:32.7

1:07.3

3

53:22.9

2:46:00.3

4

21

Cheryl Iseberg

573

48

6

30:33.8

2:26.6

3

1:16:06.9

1:04.3

6

59:12.4

2:49:24.0

5

24

Ginger Richardson

658

47

1

25:14.0

3:03.8

6

1:21:33.9

1:36.3

7

59:20.4

2:50:48.4

6

26

Denise Hovland

570

47

9

34:49.8

2:10.7

4

1:19:26.7

1:07.9

5

56:25.9

2:54:01.0

7

29

Carolyn Vahrenwald

688

49

7

31:01.3

2:08.0

7

1:24:16.0

0:47.3

9

59:57.1

2:58:09.7

8

33

Donna Poucel

646

47

8

33:32.1

2:59.8

8

1:27:02.8

1:36.0

4

56:09.7

3:01:20.4

9

37

Maggie Adam

501

49

5

28:55.4

3:30.8

10

1:32:17.1

0:51.3

8

59:30.6

3:05:05.2

10

52

Moby Daiber

533

47

10

37:16.6

3:37.6

9

1:30:46.0

2:02.7

10

1:06:47.3

3:20:30.2

11

61

Teri Scott

665

46

11

40:18.8

3:45.7

11

1:43:18.8

1:41.2

11

1:14:09.0

3:43:13.5

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

13

HILLARY STIBBARD

678

54

1

30:47.6

3:13.8

1

1:14:59.7

1:34.3

1

48:50.5

2:39:25.9

2

47

Cynthia Johnson

579

50

2

38:32.3

3:45.3

3

1:28:27.5

1:50.9

2

1:03:55.6

3:16:31.6

3

56

carrie umland

687

51

 

 

48:14.7

2

1:28:00.1

2:06.7

3

1:06:39.1

3:25:00.6

 

Female 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

19

Andriette Hall

560

55

1

29:40.5

2:11.7

1

1:17:18.4

2:06.2

1

55:58.3

2:47:15.1

2

58

Catherine Wardle

695

56

2

36:22.1

4:17.4

2

1:30:49.6

3:06.8

2

1:13:13.3

3:27:49.2

 

Female 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

35

Marilyn Pinquoch

644

64

1

29:31.2

3:51.5

1

1:19:59.1

1:51.2

1

1:07:04.0

3:02:17.0

 

Super Sprint Relay

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

4

Team Virk Relay

150

41

5

13:13.4

1:41.7

4

59:35.1

1:04.3

5

32:05.1

1:47:39.6

2

5

Awesomesauce Relay

147

40

4

9:06.5

4:35.2

5

1:09:28.8

0:34.1

4

30:58.9

1:54:43.5

 

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Team Jazz Hands Relay

149

27

1

8:34.0

1:53.0

1

51:21.2

0:49.1

2

25:47.3

1:28:24.6

2

2

Over the Hill R Relay

148

70

2

8:51.0

1:20.0

2

54:01.4

0:47.0

3

26:52.4

1:31:51.8

3

3

ZOE Relay

151

29

3

17:05.5

1:31.8

3

1:03:37.6

0:27.2

1

24:54.3

1:47:36.4

 

Sprint Relay

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Reluctant Vikin Relay

385

43

1

10:39.5

1:00.5

1

44:18.2

0:29.2

1

26:18.4

1:22:45.8

2

3

Cederwall's Tri Relay

378

60

2

15:45.3

1:04.9

2

49:44.3

0:26.2

3

29:23.0

1:36:23.7

3

4

Maple Valley OP Relay

384

51

3

16:36.5

1:29.9

3

58:39.9

0:29.5

2

26:19.7

1:43:35.5

 

Female 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

5

UNT Triathletes Relay

386

28

1

14:40.4

2:40.1

3

59:31.3

0:28.4

2

27:06.6

1:44:26.8

2

6

50 Shades of Aw Relay

377

29

5

19:02.9

1:38.1

2

59:17.5

0:23.9

1

26:43.9

1:47:06.3

3

7

Kent OPT Relay

382

38

6

19:10.5

2:04.7

1

54:00.5

0:30.0

6

36:35.8

1:52:21.5

4

8

Kickin' K's Relay

383

57

4

19:00.1

1:42.2

5

1:05:53.9

0:45.4

3

30:10.3

1:57:31.9

5

9

EastHill OPT Relay

380

27

3

17:07.6

1:18.2

4

1:04:28.1

0:26.3

4

34:42.2

1:58:02.4

6

10

Covington OPT Relay

379

26

2

14:45.8

1:07.9

6

1:13:37.6

0:22.1

5

36:35.7

2:06:29.1

 

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Freight Train F Relay

381

53

1

15:07.2

2:22.2

1

53:01.5

0:22.9

1

22:56.2

1:33:50.0

 

Olympic Relay

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

3

Rockstuds! Relay

712

15

1

27:23.2

1:01.0

1

1:17:42.7

0:30.3

1

43:42.3

2:30:19.5

2

7

Victorious Secr Relay

715

27

2

33:10.1

1:16.8

2

1:35:15.6

0:38.5

2

57:36.1

3:07:57.1

 

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

The Hawks Relay

714

16

1

15:45.5

0:56.4

2

1:04:09.0

0:22.3

1

38:52.6

2:00:05.8

2

2

Big Cat Council Relay

710

22

2

23:15.6

1:08.5

1

1:03:54.6

0:33.1

2

42:14.2

2:11:06.0

3

4

Partridge Relay

638

62

3

30:46.5

3:39.4

3

1:14:02.6

0:22.7

3

47:53.2

2:36:44.4

 

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

5

The Chicken Hea Relay

713

46

2

36:45.6

2:42.7

1

1:18:46.9

0:26.5

1

56:08.2

2:54:49.9

2

6

Intense Attempt Relay

711

26

1

22:41.5

1:06.0

2

1:26:35.2

0:25.8

2

1:07:48.3

2:58:36.8